Український Верховний Суд роз'яснив поняття
17 лютого, 2025 р.
14 лютого 2025 року Верховний Суд України надав роз'яснення щодо визначення "невідкладного випадку" у контексті проникнення до житла без попередньої санкції суду. Суд підкреслив, що такі дії правоохоронних органів можливі лише за умов, коли існує реальна загроза життю чи здоров'ю людей або ж необхідність негайного припинення злочину. Це рішення спрямоване на захист конституційного права громадян на недоторканність житла та запобігання зловживанням з боку правоохоронців.
"Чинність закону" попросила адвоката Сергія Крижанівського про коментад до цієї новини, ось що він сказав:
Позиція Верховного Суду є вкрай важливою для захисту прав громадян, оскільки питання проникнення до житла без судового дозволу завжди викликає дискусії щодо меж повноважень правоохоронних органів.
Відповідно до Конституції України, житло є недоторканним, і без згоди власника або рішення суду проникнення до нього можливе лише у виняткових випадках. Верховний Суд чітко визначив, що такими ситуаціями можуть бути загроза життю або здоров’ю людини, необхідність негайного припинення злочину або переслідування злочинця "по гарячих слідах".
Це рішення є критично важливим для захисту громадян від зловживань з боку правоохоронців. Часто бувають випадки, коли безпідставне проникнення до житла використовується для проведення незаконних обшуків або тиску на громадян. Чітке визначення "невідкладних випадків" унеможливлює свавільні дії та забезпечує дотримання принципу верховенства права.
Рекомендую громадянам у разі спроби проникнення до житла без санкції суду вимагати пояснення обставин, за можливості фіксувати ситуацію на відео та звертатися до адвоката. Важливо знати свої права та не допускати їхнього порушення.
|